воскресенье, 26 мая 2019 г.

Урок 3


Тема: Письмовий переказ
Мета: перевірити вміння учнів переказувати текст, послідовно передавати зміст, викладати події, виділяти головне, грамотно оформляти речення і текст; розвивати навички усного і писемного мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Хто любить рідну мову –
Вживає всі слова її безпомилково.
Прошу, діти, не лінитись.
А учитись і учитись!
II. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
— Відгадайте загадку.
Як подивишся на нього,
Бачиш в нім себе самого
Отаким, яким буваєш.
Що це, друже? Відгадаєш? (Дзеркало)
— Запишіть каліграфічно.
Дз дзі дзу одз ндз
Дзвінок дзеркало кукурудза
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні ми перевіримо ваше вміння писати письмовий переказ. Ви старанно працювали протягом року, тому успішно впораєтеся із завданням.
IV. Контроль знань
1. Слухання тексту
Орієнтовні тексти для переказів
Ведмідь і мишка
Спіймав якось ведмідь у своєму барлозі мишу. Почала мишка просити ведмедя, щоб він її відпустив. І пообіцяла, що стане йому в пригоді. Посміявся ведмідь з такої помічниці і відпустив мишку.
Ось одного разу заплутався ведмедь у мисливських тенетах. Рвався, рвався — ніяк не виплутається.
Тут прибігла мишка, перегризла петлю й допомогла ведмедеві звільнитися.
Словникова робота
У тенетах — у сітці для ловлі звірів, птахів.
Аналіз тексту за питаннями
— Кого спіймав ведмідь у своєму барлозі?
— Що попросила мишка у ведмедя?
— Що пообіцяла вона йому?
— Чи відпустив ведмідь мишку?
— Чи дотримала вона свого слова? Як?
Орієнтовний план переказу
1) Спіймав ведмідь мишу.
2) Ведмідь потрапив у біду.
3) Мишка-помічниця.
Допомога матері
Є у вас вірний друг, якого не може ніхто замінити. Це – мати. Її ніжність, ласка прикрашають вам життя. Жодна турбота не здається матері важкою, коли її дитині щось потрібно.
Згадайте, як часто ви бачили свою маму стомленою, але вона намагалася зробити для вас щось хороше, приємне. Кожен з вас повинен допомагати своїй матері. Адже працьовитим рукам завжди знайдеться робота.
Словникова робота
Життя, здається, приємне, працьовиті, знайдеться, не може.
Аналіз тексту за питаннями
На що ви звернули увагу в першому реченні?
Чи вважаєте ви свою маму другом?
Що прикрашає вам життя?
Якою ви бачите свою маму найчастіше?
Що робить для вас мама?
Що ви повинні робити для своїх матерів?
Орієнтовний план переказу
1) Вірний друг.
2) Окраса життя.
3) Турботи про дитину.
2. Самостійна робота учнів
V. Підведення підсумків уроку
— Чого навчалися на уроці?
— Чи все вдалося вам зробити на сьогоднішньому уроці?
— Під час виконання яких завдань у вас виникли труднощі?
— Чи вдалося їх подолати?

Урок 2


Урок розвитку зв'язного мовлення
Тема: Детальний переказ тексту "ЯК КРАСА ВРЯТУВАЛА БЕРІЗКИ".
Мета: 
Ознайомити учнів з поняттям «детальний переказ», вчити детально переказувати, удосконалювати навички учнів складати план тексту, вчити будувати за ним переказ; розвивати усне і писемне мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати спостережливість, уміння бачити і відчувати красу природи. вчити дітей писати твори, відображати в них красу осені, добирати прикметники, характерні для опису; виховувати любов до природи, прагнення більше знати про навколишній світ, бажання милуватися красою природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням осінніх пейзажів; берізки у різні пори року (малюнки); мультимедійне обладнання, картки - загадки, аудіо запис,вирізані з паперу березові листочки.
                                                          Хід уроку
1.Організація класу до уроку
1.1. Привітання з класом
- Доброго ранку!
- Доброго дня!
- Говорите ви, і говорю вам я.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати нам було неважко.
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку
- Погляньте на свої парти, у вас на них мають бути :підручник, зошит та пенал.
1.3. Створення  сприятливого психологічного комфорту.
- Діти, сядьте, будь ласка, всі зручно, рівно, вирівняйте спинки та починаємо урок.
2.Перевірка, оцінювання та корекція опорних знань учнів
2.1. Створення проблемної ситуації
 Загадки про березу
Парна робота на відтворення послідовності рядків
1. Маю плаття зелененьке,
Гнучкі, ніжні віти,
Білу кору, стан тоненький.
Як я звуся, діти?
2.Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски,
 Звуть подружок тих…
2.2.Хвилинка милування природою
Перегляд під музику презентації « Берізки восени»
 Бесіда за побаченим.
- Яку назву мають дерева, що ви бачили?
- Які кольори переважають на зображених картинах?
- Які почуття викликають ці картини?
2.4. Каліграфічна хвилинка.
 - Відкриваємо зошити та записуємо число, класна робота.
Б б ер зі ак  берізка
2.5.Повторення вивченого матеріалу
А)  Вправа «Мозковий штурм»
  - Над чим ми з вами працювали на минулому уроці? (над темою «Зв’язок слів у реченні»). 
 - Давайте пригадаємо з вами:
• Що таке речення?( це слово або група слів , звязаних між собою. Речення виражає закінчену думку
Продовжіть речення:
За метою висловлювання речення бувають…..(розповідні, питальні спонукальні.
За інтонацією речення бувають…….( окличні, неокличні)
Головні члени речення…….( підмет та присудок)
3.Вивчення нового матеріалу
      3.1.Оголошення теми, мети і мотивація уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися  детально переказувати текст « Як краса врятувала берізки». А також вчитися самостійно складати план до тексту . Все це запишемо  у зошит з розвитку мовлення.

      3.2.Слово вчителя.
Що таке детальний переказ? (відповіді учнів)
Детальний переказ – це переказ із відтворенням змісту тексту з усіма подробицями, що можуть запам’ятатися. У викладі зберігаються специфічні вирази, зміст тексту. Такий переказ збагачує мовлення новими словами та зміцнює пам'ять, виробляє навички послідовного викладу.
3.3. Робота над текстом
А) Колективна підготовча робота. Читання тексту вчителем
ЯК КРАСА ВРЯТУВАЛА БЕРІЗКИ
Знаєте, як краса врятувала берізки?
Був ясний, сонячний вересневий день. До лісу приїхали лісоруби. Вони мали зрубати берізки, які так розрослися, що заважали рости іншим деревам.
Берізки з білими стовбурами, золотистим листячком на тлі яскраво-синього неба були такими гарними! Зупи­нились лісоруби, завмерли від краси. Не піднялась рука із сокирою вчинити розправу над деревами. Розміркува­ли, що можна деревця пересадити на іншу ділянку. І досі росте білокорий березовий гай, даруючи людям насолоду.
Гарна береза, та все ж наймальовничіша вона восени, коли кожен її листочок виблискує, наче виграє на сонці.
 (За Алевтиною Валковою).
4.Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу
 4.1.  Попрацюйте в парах.
 Поясніть одне одному, як ви розумієте назву тексту «Як краса врятувала берізки».
4.2.Словникова робота
Поясни значення висловів
Завмерли від краси – зупинились, затамували подих від побаченого;
розправа над деревами – знищити, зрубати;
виграє на сонці – переливається різними кольорами, виблискує.
4.3.Дай відповіді на запитання
1.Про кого розповідається в тексті?
2.Про що ця розповідь?
3.Коли відбуваються події в тексті?
4.Якими були берізки?
5.Чому лісоруби не зрубали беріз?
6.Як краса врятувала берізки?
7. Скажіть, до якого типу текстів віднесемо цей текст? ( розповідь)

4.4.Попрацюйте в парах
 Нагадайте одне одному про особ­ливості тексту-розповіді. Запишіть назви основних частин тексту-розповіді.  ( зачин, основна частина, кінцівка)

*Фізкультхвилинка
Вітер віє нам в лице,
Захиталось деревце,
Вітерець все тихше, тихше,
Берізка все вище, вище.
Руки за голову ставимо сміло
І повертаємось вправо - вліво.
Двічі наліво, двічі направо
Зробимо чітко, діти, цю вправу.
Двічі наліво, двічі направо –
Будемо мати гарну поставу.

5.Узагальнення і систематизація знань,умінь і навичок
5.1. Читання тексту вчителем
Прослухай текст ще раз. Складіть й запишіть до нього план ( кількість пунктів плану  складаємо відповідно абзаців)
Орієнтований план переказу
1. Поява лісорубів у лісі.
2. Не піднялась рука.
3. Гарна береза восени.

5.2.Перекажи текст за складеним планом.
Діти за бажанням переказують усно відповідно пунктів плану та з допомогою опорних слів (слова на дошці)
5.3.Опорні слова (написані на дошці)
   Знаєте, лісоруби, берізки, розрослися, заважали, золотисте, завмерли від краси, вчинити розправу, розмірковували, пересадити, березовий гай, най­мальовничіша, восени.
5.3. Самостійна робота
1) Читання тексту мовчки
2) Написання   детального переказу учнями
6.Підсумок уроку
   6.1.Підсумкова  бесіда
Самоперевірка
Перевір!
1. Чи послідовно і зрозуміло викладено зміст тексту?
2. Чи не повторюються в тексті однакові слова?
3. Чи правильно поставлені розділові знаки?
4. Чи не допущено помилок у написанні слів?
5. Чи дотримано абзаців?

- Яка мета уроку була поставлена?
- Чи досягли ми поставленої мети уроку?
6.2. Інструктаж до виконання домашньої роботи.
 6.3.Прощання з класом
Ви сьогодні гарно попрацювали. До побачення!